Sat - Wed: 8:30 - 18:00

Thu-Fri Closed

021-88705891

Phone

Delafrooz, Valiasr, Tehran

  Address  

 

تجهیز دیگری که باوجود فناوری موردنیاز، قابلیت ساخت آن در کشور فراهم شده است، دیسک های انفجاری یا همان Rupture Disk می باشد. راپچر دیسک، رپچر دیسک، دیسک انفجاری،Burst Disc، دیافراگم انفجاری، Burst Diaphragm و... نام های دیگر این تجهیز است. بعنوان یک تجهیز فدا شونده, با پاره شدن (ترکیدن) در اثر فشار بیش از حد مجاز سیال فرآیندی و تخلیه سیال به مسیر از قبل هدایت شده, هم سبب حفظ ایمنی تاسیسات تحت فشار و هم حفاظت از پرسنل می گردد. این تجهیز بهمراه نگهدارنده آن (Disk Holder) و تجهیزات جانبی مکمل مانند نشاندهنده های پارگی دیسک (Rupture Indicators) محدوده کاملی از نیاز مشتری را در صنایع فرآیندی برآورده می سازد. همچنان که گفته شد این تجهیز از دسته تجهیزات کنترل دقیق فشار است و معمولاً برای محافظت از مخازن تحت فشار و یا تجهیزاتی که احتمال وجود فشار بسیار زیاد و یا خلا ناگهانی در آنها وجود دارد، به کار می‌رود.

این تجهیز انواع مختلفی دارد ضمن اینکه سازندگان متفاوت بنا بر تجربیات خود، برخی انواع جدید را ابداع نموده اند:

راپچر دیسک مستقیم (Forward Rupture Disk)

 راپچر دیسک معکوس (Reverse Rupture Disk)

راپچر دیسک گنبدی (DOME Rupture Disk)

راپچر دیسک تخت (Flat Rupture Disk)

راپچر دیسک فشارپایین (Low Pressure Rupture Disk)

راپچر دیسک فشار بالا (High Pressure Rupture Disk)

راپچر دیسک گرافیتی (Graphite Rupture Disk)

راپچر دیسک کامپوزیتی (Composite Rupture Disk)

انواع راپچر دیسک های سوییچ دار (Switched Rupture Disk)

انواع راپچر دیسک های مناسب شرایط خلا (Vacuum Rupture Disk)

 

راپچرها می توانند با استفاده از هولدر (Holder) یا بدون آن نصب شوند که معمولاً در این زمینه سازندگان توصیه های لازم را ارائه می نمایند.

راپچردیسک ها به روش‌های متفاوتی عمل می‌کنند. اساس عملکرد راپچر دیسک، پاره شدن یک دیافراگم بر اثر رسیدن به حد تنش پارگی است. زمانی که فشار داخل مخزن از حد مجاز بالاتر رود، تنش ناشی از فشار وارده بر سطح راپچردیسک، باعث پارگی آن شده و فشار داخل مخزن با سرعت بالایی کاهش یافته و فشار وارد بر مخزن از بین می رود. راپچر دیسک با توجه به اینکه بر اساس خواص مکانیکی پایه مواد طراحی می‌شود، عملکرد بسیار دقیق و مطمئنی دارد. معمولا راپچردیسک ها از انواع فولادزنگ نزن 316 ویا 304 ویا 321 و... ساخته می شوند اما ساخت آنها با متریال فولاد کربن، آلومینیم، نیکل، تیتانیم، تانتالیم، مونل،  Inconel، Hastelloy، گرافیت و تفلون نیز امکان پذیراست. برای مثال جهت حفظ قابلیت اطمینان بالای راپچر دیسک در محیط‌های خورنده و جلوگیری از تماس دیافراگم با محیط خورنده به کمک یک لایه تفلون که مقاوم به خوردگی بوده، جلوی تماس مواد با دیافراگم را می‌گیرند. گاهی برای کاهش هزینه تهیه شیراطمینان از مواد مقاوم به خوردگی نظیر نیکل و مونل و اینکونل، از ترکیب یک شیراطمینان معمولی و راپچردیسک مقاوم به خوردگی استفاده می شود. ترکیب راپچر دیسک و شیر اطمینان جهت افزایش ضریب اطمینان و صحت عملکرد, در برخی طراحی ها استفاده می شود.

در طراحی راپچر دیسک ها از استانداردهای متنوعی نظیر  ASME Sec. VIII Div.1،     ISO 6718، ISO 4126-2~6، API RP52 و.... استفاده می شود. برای طراحی و ساخت راپچردیسک به اطلاعات کامل پروسسی و فرآیندی از حمله موارد زیر نیاز است:

 حالت سیال مورد استفاده: گاز، بخار، مایع

خواص موادی سیال

گاز یا بخار: وزن مولی، نسبت گرمای ویژه، ضریب تراکم

مایع: وزن مخصوص، ویسکوزیته

ماکزیمم فشار عملکردی مجاز مخزن

ماکزیمم فشار و دمای کاری

ظرفیت فلوی موردنیاز

دما و فشار تعیین شده برای راپچر دیسک

فشار پشتی و فشار خلا

جنس راپچردیسک، هولدر و سایر متعلقات

مشخصات اتصالات

 

تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از تقاطع بهشتی، کوچه دل افروز، پلاک 21، طبقه دوم، واحد نهم

تلفن:

021-88705891
021-77710282

فکس : 88715278-021
 ایمیل: info @ pminoodar.com
© Copyright 2024 کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت فنی و مهندسی مینو در محفوظ است.